logotype
20 -April -2024 - 00:16

20.06.1976, to bylo týden po Sušici, se tenkrát jela méně známá, ale dost zajímavá a v tomto roce těžká soutěž přeboru ČSR-A v Rakovníku. Trať už nevím, jak byla dlouhá, ale jeli se tři kola v členitém terénu krásných křivoklátských lesů a svahů k řece Berounce. Pro mě bohužel hodně mokrý podnik se třemi rychlostkami po jedné v každém kole. Mám k dispozici výsledky pouze mé třídy do 175 ccm, kde všichni, kteří dokončili, měli hodně nachytáno za zpoždění a třetina jezdců vypadla hned po první erzetě!! Vzpomínám si, že mé zablácené brýle způsobily několik pádů v rozbahněném terénu tratě. Při snaze vše časově dohnat byl výsledek v podobě pádu do rokle, ze které jsem se těžko dostával zpět na trať. Vyhrál Míla Hořejší z Řepče, který měl součet časů z RZ sice o 1 sekundu pomalejší než já, ale nachytal menší zpoždění (jen čtyři minuty), a tak jsem skončil druhý před Hendrychem a Matějkou. Za zmínku jistě stojí fakt, že zde startoval i jezdec Haruda, který se na scéně znovu objevil nedávno jako majitel Haruda teamu pro šestidenní. Po prázdninové přestávce pokračovaly seriály národním mistrovstvím ČSR v Doubravníku dne 11.09. Místní soutěžácká trať v blízkosti Brna si od roku 1971 získala pověst jako jedna z těch těžších. Zdejší pořadatelé byli z brněnského střediska soutěžních jezdců a zde v terénech Českomoravské vrchoviny postavili sice kratší, ale krásnou a obtížnou soutěž s mnoha výjezdy a sjezdy i v blízkosti řeky Svratky. Jezdci s motocykly nad 100 ccm absolvovali tři okruhy po 73 kilometrech a ostatní na malých motorkách pouze dva. V každém okruhu se po jednom jezdci startovalo do dvou RZ v blízkosti centra soutěže. RZ1 byla vytyčena na přírodním klasickém okruhu v Propadlí, ze kterého si pamatuji hodně rychlý horizont, ale pak za roh a utažený, kde jsem při sobotním tréninku několikrát spadl. RZ2 se jela na motokrosové trati na Střelnici. Tenkrát se mi moc nedařilo a skončil šestý ve třídě. Výtah z výsledků a startovní listina je v příloze. Pokračování seriálu přeboru ČSR-A dne 25.09.76 se uskutečnilo v Holýšově. Byla to pro mě domácí soutěž, neboť jsem tuto mou druhou sezonu startoval za Svazarm LIAZ Holýšov. Toto středisko soutěžních jezdců bylo dobré v tom, že se na nás snažilo působit pomocí zkušených jezdců jedničkářů v čele s Jardou Braunem z Třemošné a pořádalo soustředění zaměřená na rychlost, ale i zručnost v odstraňování závad na stroji a tak dosahování lepších výsledků a postupování do vyšších výkonnostních tříd. Před startem jsem měl velkou trému a ještě ke všemu na poslední chvíli měnil duši v zadním kole. Ale stihl jsem to a v pořádku odstartoval. Po trati a na RZ mi fandili známí, a tak se mi jelo dobře a vyhrál jsem, před Janoušem, Hořejším a Jardou Čadkem, což je otec loňského mistra Evropy v Enduru Davida. Dalšími zajímavostmi ve výsledkové listině jsou: na třetím místě ve 250kách Josef Pabiška, jehož syn letos úspěšně na motocyklu dokončil Dakar a druhý ve tř. do 100 ccm Štolfa Jindřich, který je hodně znám z automobilových soutěží.